{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Gender Pay Gap (razlika u plaći na temelju roda) pokazatelj je koji izražava razliku u primanjima između muškaraca i žena. Prema podacima Europske komisije razlika u plaćama između muškaraca i žena u Hrvatskoj iznosi 11,2 %.
Pitanje jednakih plaća postaje sve važnija tema u Hrvatskoj, a svakako bi trebalo postati prioritet hrvatskim poslodavcima. Poduzeća s dobro postavljenom politikom plaća kompetitivnija su ne samo na području brendiranja poslodavca već i na razini svog ukupnog poslovanja. Istraživanja dokazuju da promicanje jednakosti i zapošljavanje žena na rukovodećim pozicijama značajno pridonosi boljim financijskim rezultatima i boljem korporativnom upravljanju.
Posvećenost uspostavljanju jednakih plaća muškaraca i žena koji obavljaju jednak rad ili rad jednake vrijednosti više nije samo pitanje jačanja položaja organizacija na tržištu rada. Ako Vaša organizacija ima najmanje 100 zaposlenika, uspostavljanje jednakosti postat će i zakonska obveza.
Playback of this video is not currently available
Europska Direktiva o transparentnosti plaća stupila je na snagu 6. lipnja 2023. godine. Direktiva definira zahtjeve za postizanje transparentnosti plaća i provedbene mehanizme radi jačanja primjene načela jednake plaće žena i muškaraca koji obavljaju jednak rad ili rad jednake vrijednosti, kao i obvezu izvještavanja o razlici u plaći između muškaraca i žena za organizacije s više od 100 zaposlenika (u javnom i privatnom sektoru).
Države članice Europske unije obvezne su u roku od tri godine prenijeti Direktivu u nacionalno zakonodavstvo.
Jedan od načina da dokažete da ste osigurali jednake plaće za muškarce i žene je međunarodno priznat Certifikat EQUAL-SALARY .
Međunarodno priznat certifikat kojeg neovisna švicarska Zaklada EQUAL-SALARY dodjeljuje organizacijama koje su usklađene s propisanim uvjetima i kriterijima na području jednakosti plaća. Zaklada EQUAL-SALARY neovisna je neprofitna organizacija s ciljem promicanja jednakih plaća za muškarce i žene širom svijeta.
Metodologija koja se koristi za provjeru kvalifikacija za izdavanje certifikata razvijena je u suradnji s Sveučilištem u Ženevi, a priznata je i od strane Europske komisije te je više puta prihvaćena kao dokaz u rješavanju sudskih postupaka vezanih uz diskriminaciju u plaćama.
Certificiranjem, Vaša organizacija postaje dio rješenja te povećava povjerenje i predanost zaposlenika, privlači talente, osigurava održivo poslovanje i jača svoju reputaciju.
Dokazuje posvećenost uspostavljanju pravednog i nediskriminirajućeg sustava plaća.
Vodi prema uključivoj korporativnoj kulturi.
Dokazuje da Vaša organizacija pruža jednake mogućnosti zapošljavanja ženama i muškarcima.
Stavlja Vas među najbolje poslodavce koji svoju posvećenost jednakosti mogu i dokazati, a ne samo govoriti o tome.
Podaci o zaposlenicima dostavljaju se Zakladi EQUAL-SALARY putem sigurne IT platforme. Svi podaci anonimizirni su prije analize, a podaci o plaći uništavaju se nakon isporuke revizijskog izvješća. Razlike u plaćama analiziraju se statističkim regresijskim EQUAL-SALARY modelom. Razlika u plaćama mora biti manja ili jednaka 5 %, a koeficijent regresije (R2) mora biti veći ili jednak 90 % da bi se nastavilo s sljedećim koracima. Izrađuje se i popis pojedinačnih slučajeva zaposlenika čija je plaća izvan zadanih kriterija čime se organizaciji omogućava primjena određenog akcijskog plana.
PwC-ov EQUAL-SALARY tim posjećuje društvo na lokaciji radi procjene:
Ovisno o ishodu revizije koju je proveo PwC, EQUAL-SALARY Foundation dodjeljuje organizaciji EQUAL-SALARY Certifikat što organizacijama daje pravo korištenja EQUAL-SALARY oznake. EQUAL-SALARY oznaku organizacije mogu koristiti u svim vrstama komunikacije, na web stranicama, u oglasima za zapošljavanje i u godišnjim izvješćima.
Certifikat EQUAL-SALARY Certifikat valjan je tri godine. Tijekom tog razdoblja provode se dvije nadzorne revizije kojima se prati posvećenost i ispunjavanje definiranih aktivnosti radi primjene pravedne i ne-diskriminirajuće politike plaća.