Izmjene Pravilnika o porezu na dobit (NN 16/2025) od 1. siječnja 2025. godine donose značajne promjene u načinu i opsegu dokumentiranja transfernih cijena.
Uz standardne metode, koje su u primjeni već godinama, porezni obveznici sada mogu koristiti i dodatne metode utvrđivanja tržišnosti transfernih cijena. Funkcionalna analiza dobiva na važnosti, proširuju se zahtjevi za dokumentiranje transfernih cijena i izrijekom se navodi da će se Smjernice o transfernim cijenama za multinacionalna društva i porezne uprave Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (Smjernice OECD-a) koristiti za tumačenje pravila o transfernim cijenama u Hrvatskoj.
Cilj izmjena je daljnje usklađivanje hrvatskih propisa sa Smjernicama OECD-a.
Pet propisanih metoda za analizu transfernih cijena navedenih u Zakonu o porezu na dobit i hijerarhija njihovog korištenja ostaju nepromijenjene. Međutim, porezni obveznici mogu koristiti dodatne metode za određivanje cijena, ako standardne metode iz članka 13. stavka 3. Zakona o porezu na dobit (metoda usporedivih nekontroliranih cijena, metoda trgovačkih cijena, metoda dodavanja bruto dobiti na troškove, metoda podjele dobiti i metoda neto dobitka) nisu prikladne u danim okolnostima. U takvim slučajevima, cijene utvrđene tim metodama moraju zadovoljiti načelo nepristrane transakcije, a treba i obrazložiti zašto se standardne metode smatraju manje primjerenima od druge primijenjene metode.
Nove porezne izmjene nalažu obvezu preciznog definiranja transakcije. Pri tome treba uzeti u obzir sve poslovne i financijske odnose između povezanih osoba, uključujući izvršene funkcije, preuzete rizike i korištenu imovinu, vodeći računa i o okolnostima u kojima se transakcije odvijaju. Ova odredba naglašava važnost funkcionalne analize i okolnosti transakcije. Posljedično, može se očekivati da će u poreznim nadzorima naglasak biti na utvrđivanju bîti transakcije, a tek potom na ocjeni tržišne prirode naknada zaračunatih između povezanih osoba.
Jedna od ključnih izmjena odnosi se na proširenje zahtjeva za dokumentiranje transfernih cijena. Prije izmjena, Pravilnik o porezu na dobit nije sadržavao detaljne zahtjeve u vezi s oblikom i sadržajem dokumentacije o transfernim cijenama. Prema novim izmjenama, porezni obveznici moraju na zahtjev Porezne uprave dostaviti sljedeće dvije skupine informacija:
Važno je napomenuti da informacije pod točkom 1 odgovaraju informacijama koje, prema Smjernicama OECD-a, treba uključiti u Master File izvještaj o transfernim cijenama. Stoga se može zaključiti da predmetne izmjene Pravilnika o porezu na dobit zahtijevaju uključivanje dijela Master File izvještaja, tj. navedenih informacija o Grupi, u lokalni izvještaj.
Iako je Porezna uprava i u dosadašnjoj praksi uzimala u obzir Smjernice OECD-a, ovim izmjenama Pravilnika o porezu na dobit izričito je propisano da će se Smjernice OECD-a koristiti za tumačenje pravila o transfernim cijenama iz Zakona i Pravilnika o porezu na dobit.
Uvedena je obveza usklađivanja Pravilnika o porezu na dobit sa Smjernicama OECD-a, što će imati značajan utjecaj na tumačenje pravila o transfernim cijenama. Ti dokumenti sada izričito zahtijevaju korištenje Smjernica OECD-a kao referencu pri tumačenju poreznih propisa u vezi s transfernim cijenama. Time se osigurava dosljednost s međunarodno priznatim standardima, što pridonosi smanjenju potencijalnih neslaganja između poreznih uprava i multinacionalnih korporacija.
Ako vam je potrebna dodatna pomoć ili konzultacije u vezi s transfernim cijenama, PwC vam stoji na raspolaganju. Nudimo stručnu pomoć u izradi dokumentacije, savjetovanju o strategiji transfernih cijena i osiguranju usklađenosti s izmjenama propisa.