Što kada bismo Vam rekli da je budućnost urbane mobilnosti već u pokretu? Indeks mobilnosti pametnih gradova u regiji Srednje i Istočne Europe pokazuje da su gradovi u našoj regiji na dobrom putu prema održivoj budućnosti. Gradovi u regiji SIE implementiraju promjene i razvijaju se u pametnijem smjeru u vidu načina na koji se njihovi građani kreću. Međutim, još je dug put pred njima.
Indeks mobilnosti pametnih gradova u regiji SIE teži boljem razumijevanju pametnih gradova i mobilnosti u većim gradovima u Srednjoj i Istočnoj Europi (SIE). Potaknuto globalnim PwC-ovim izvješćem „Smart Cities: Mobility ecosystems for a more sustainable future", objavljenim 2022. godine, izdanje indeksa za regiju SIE obuhvaća 25 gradova diljem regije.
Indeks je zamišljen kao početna točka za kolektivno regionalno djelovanje - iskrena procjena dionika urbane mobilnosti o razmišljanju i aktivnostima povezanim s pametnim gradovima. Indeks odražava potrebu za procjenom i utvrđivanjem izazova s kojima se regija suočava, ali i prepoznavanjem i prezentiranjem najboljih praksi koje se trenutno mogu naći u gradovima u SIE. Također nastoji pružiti uvid donositeljima odluka u urbanim područjima u cijeloj našoj regiji.
U pripremi ovog Indeksa, PwC u Srednjoj i Istočnoj Europi surađivao je s nekoliko partnerskih organizacija: AVERE, The European Association for Electromobility, CEE GTI (Central and Eastern Europe Green Transport Initiative), PSNM (The New Mobility Association) i EIT Urban Mobility. Zahvalni smo na njihovom partnerstvu i doprinosima, kao i na informacijama dobivenim od više kontakata unutar gradova obuhvaćenih istraživanjem. Drago nam je što možemo predstaviti rezultate našeg istraživanja.
„Drago nam je da smo stavili Zagreb na mapu CEE Smart Mobility Indeksa gdje s jedne strane možemo razumjeti kako stojimo u odnosu na druge glavne gradove, kako postaviti ambiciju te komparativno pratiti naš razvoj kroz vrijeme, ali i komunicirati projekte i inicijative našeg glavnog grada koje su u razvoju.”
„Poboljšanje kvalitete života u gradovima ono je čemu bi svi urbani dionici trebali težiti, a poboljšanje urbane mobilnosti ključno je za napredak u gradovima diljem regije SIE. Vjerujem da će izvješće pomoći u pružanju temelja za razumijevanje statusa quo i dati poticaje za poboljšanje mobilnosti u gradovima SIE. Ključna svrha PwC-ovog Indeksa mobilnosti pametnih gradova u regiji Srednje i Istočne Europe je da služi kao poticaj daljnjih poboljšanja razmišljanja i prakse pametnih gradova u našoj regiji i izvan nje.”
Indeks se temelji na podacima prikupljenim u četiri kategorije: upravljanje prometom, ekološka održivost, javni prijevoz i aktivna mobilnost.
Metodologija Indeksa mobilnosti pametnih gradova u regiji SIE temelji se na dva ključna elementa. Kvantitativna analiza podataka pruža statističko razumijevanje trenutačnog stanja pametne mobilnosti u obuhvaćenim gradovima. Drugo, kvalitativne informacije iz razgovora s ključnim dionicima identificiraju izazove pametne mobilnosti i najbolje prakse kroz brojne studije slučaja.
„Drago nam je vidjeti brzi razvoj održivih rješenja za promet u Srednjoj i Istočnoj Europi. Regija prihvaća pametnu mobilnost, električna vozila i zelene tehnologije s razinom inovacija i suradnje koja je zaista nadahnjujuća. Zajedničkim djelovanjem vlada, poduzeća i lokalne zajednice, postižu se značajni koraci prema smanjenju štetnih emisija, poboljšanju javnog prijevoza i stvaranju boljih uvjeta za život u gradovima. Međutim, pred nama su još uvijek veliki izazovi, osobito u skaliranju infrastrukture i osiguravanju dugoročne održivosti. Ipak, pozitivan zamah u ovom dijelu svijeta ključan je korak u napredovanju šire vizije održive i povezane Europe.”
Podaci o pametnoj mobilnosti nisu lako dostupni u našoj regiji. Zato je nastojanje ovog rada da uspostavi početnu točku toliko važno.
Kvaliteta zraka u gradovima naše regije predstavlja veliki izazov. Samo jedan grad u Indeksu, Tallinn, ima kvalitetu zraka koja zadovoljava sigurnosne standarde Svjetske zdravstvene organizacije.
Najbolje rangirani gradovi nalaze se unutar EU-a i u zapadnom dijelu naše regije. Zemljopis i povijest važni su elementi, no čini se da politički okvir također igra ključnu ulogu u tome zašto je rezultat zemalja članica EU-a bolji.
Izrada Održivih urbanih prometnih planova (engl. Sustainable Urban Mobility Plans, SUMPs) čini se kao da je usmjerila razmišljanja gradova u zemljama članicama EU-a u regiji SIE na pronalaženje inovativnih načina za održiviji urbani promet.
Neke od glavnih tema o kojima razmišljaju lokalne vlasti i drugi dionici u području mobilnosti u regiji SIE su uloga poreznih olakšica, državnih potpora i EU financiranja, kao i međusektorska suradnja.
Lokalne vlasti širom regije mogle bi razmotriti preuzimanje aktivnije uloge u poboljšanju infrastrukture za električna vozila na baterije (BEV). Infrastruktura za takva vozila se poboljšava, no u većini gradova ključnu ulogu u velikoj mjeri još uvijek ima privatni sektor.
Postizanje ambicioznih ciljeva Europskog zelenog plana (engl. European Green Deal) bit će vrlo izazovno za gradove u zemljama članicama EU-a u regiji SIE, a i za gradove u regiji SIE općenito.
Postoji nekoliko primjera dobrog napretka, ali kolektivno moramo ubrzati transformaciju.
„Transformacija u području urbane mobilnosti već je u tijeku. To je ključna poruka koju izvlačim iz rezultata Indeksa mobilnosti pametnih gradova u regiji SIE. Vidimo napredak prema mobilnim ekosustavima koji manje zagađuju i osiguravaju učinkovitiju mobilnost ljudi kroz gradove naše regije. Ono što je također jasno jest dug put koji svi dionici moraju proći prema održivijoj budućnosti. Kako ova tranzicija ubrzava, važno je imati na umu da gradovi mogu odgovoriti na izazove mobilnosti samo kroz suradnju između građana, predstavnika lokalnih i nacionalnih vlasti, te poslovnih lidera iz automobilske i energetske industrije i šireg privatnog sektora.”
Zajedno možemo transformirati pametnu mobilnost u Srednjoj i Istočnoj Europi i raditi zajedno na održivijoj i pametnijoj budućnosti naših gradova.