Europska Direktiva o transparentnosti plaća stupila je na snagu 6. lipnja 2023. godine. Direktiva definira obvezujuće mjere za transparentnost plaća, kao što su informacije o plaći za one koji traže posao, pravo radnika koji obavljaju jednak rad ili rad jednake vrijednosti na informaciju o visini plaće, kao i obveze izvješćivanja o razlici u plaći muškaraca i žena za organizacije s više od 100 zaposlenih (u javnom i privatnom sektoru). Države članice Europske unije obvezne su u roku od tri godine prenijeti Direktivu u nacionalno zakonodavstvo.
Prema podatcima Europske komisije razlika u plaći između muškaraca i žena u Europskoj Uniji iznosi u prosjeku 12,7 % uz značajne varijacije među državama članicama, a u Hrvatskoj iznosi 11,2 %. Te su se razlike tek neznano smanjile u proteklih deset godina. Razlike u plaći između muškaraca i žena uzrokovane su različitim čimbenicima poput rodnih stereotipa, prezastupljenosti žena u slabije plaćenim uslužnim poslovima i nejednaka podjela odgovornosti oko skrbi. Osim toga, razlike u plaćama između muškaraca i žena djelomično su rezultat izravne i neizravne rodno uvjetovane diskriminacije u plaćama (nejednaka plaća za rad jednake vrijednosti). Svi navedeni elementi predstavljaju kompleksne izazove u postizanju kvalitetnih poslova i jednake plaće za jednak rad ili rad jednake vrijednosti s dalekosežnim posljedicama poput razlike u iznosu mirovine i veću stopu siromaštva među ženama.
Premda je rodna diskriminacija na radnom mjestu već zabranjena, zabrana nije imala namjeravani učinak, a to je sprečavanje rodno uvjetovanih razlika u plaćama. Utvrđeno je da primjenu načela jednake plaće koče opći nedostatak transparentnosti u sustavima plaća unutar organizacija, a čak i ako zaposlenici sumnjaju na diskriminaciju, teško ju je dokazati. I upravo u tome Direktiva o transparentnosti plaća može odigrati važnu ulogu.
Direktiva EU o transparentnosti plaća utjecat će na gotovo sve poslodavce, a njezine posljedice odrazit će se na cjelokupni životni ciklus zaposlenika.
Ispunjavanje svih zahtjeva Direktive zahtijevat će modificiranje mnogih procesa u ljudskim potencijalima organizacije. Kao prvi korak savjetujemo Vam da analizirate svoje procese zapošljavanja, sustav klasifikacije i procjene radnih mjesta u pogledu rodno neutralnih učinaka i kriterija plaća. To će vam osigurati pravovremeno razumijevanje koraka koje je potrebno poduzeti kako bi ispunili zahtjeve propisane Direktivom.