Praktično ESG izvještavanje: Studije slučaja u dvostrukoj značajnosti

Od 1. siječnja 2025. Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) uključivat će sva velika poduzeća. To znači da će velike tvrtke morati slijediti nove standarde izvještavanja o održivosti, fokusirajući se na transparentnost i odgovornost u svom poslovanju.

Ova je direktiva važan korak prema boljoj praksi održivosti. Pridržavanjem CSRD-a tvrtke pokazuju predanost održivosti, što može privući ulagače i izgraditi jači brend.

Također, pravovremeno uključivanje može pomoći tvrtkama da (p)ostanu tržišni lideri i doprinijeti održivijoj budućnosti. To je prilika da se pokaže vodstvo u korporativnoj odgovornosti i ostvari pozitivan učinak.

Što je načelo dvostruke značajnosti i što to znači za moju organizaciju?

Načelo dvostruke značajnosti ključni je prvi korak prema usklađenosti s CSRD-om kako bi organizacije mogle usredotočiti napore na pitanja održivosti koja su najrelevantnija za njih i njihove dionike. Procjena dvostruke značajnosti podrazumijeva razmatranje relevantnosti pitanja održivosti iz dvije perspektive - učinke organizacija na ljude i okoliš (značajnost učinka) i načina na koji vanjska pitanja održivosti (rizici i prilike) utječu na organizacije (financijska značajnost).

Procjena dvostruke značajnosti određuje opseg izvještavanja organizacije o održivosti te omogućuje učinkovitu raspodjelu resursa potrebnih za postizanje usklađenosti sa zahtjevima CSRD-a i pruža nezamjenjive uvide za oblikovanje strategije tvrtke. Međutim, iako CSRD daje neke smjernice za strategiju, u konačnici će organizacija morati sama odrediti koje čimbenike održivosti smatra važnima i potkrijepiti izbore koje donosi.

Kako iskoristiti zahtjeve dvostruke značajnosti za oblikovanje sveobuhvatne strategije organizacije?

Ova edukacija osposobljava sudionike znanjem i vještinama za procjenu značajnosti obje dimenzije: značajnosti učinaka i financijske značajnosti, omogućujući im da točno identificiraju ključne pokazatelje uspješnosti i zahtjeve za objavom koji su relevantni za njihovu organizaciju. Ovaj je proces najvažniji korak za organizacije u izvješćivanju o ESG izvedbi njihove organizacije.

Razumijevanjem ove dvojne perspektive, sudionici će steći sveobuhvatno razumijevanje o tome kako integrirati ESG razmatranja u poslovne modele i strategiju, te posljedično poboljšati svoj okvir izvještavanja za veću transparentnost i održivost.

Kome je edukacija namijenjena?

Tvrtkama unutar opsega CSRD-a od 1. siječnja 2025. i organizacijama koje razmišljaju unaprijed te žele iskoristiti zahtjeve CSRD-a za otpornost poslovanja u budućnosti:

  • Višem menadžmentu, za razumijevanje utjecaja na poslovanje

  • Upravi, za razumijevanje različitih aspekata koje bi trebali imati na umu prilikom usvajanja uredbe o CSRD-u

  • Članovima ESG tima kako bi dobili širu sliku o tome na koji način se usvajaju različiti dijelovi CSRD uredbe 

  • Financijama, za razumijevanje različitih dijelova procesa izvještavanja

  • HR timovima, za razumijevanje svoje ulogu u procesu ESG izvještavanja

Pogodnosti za sudionike 

Nakon radionice moći ćete:

  • Razumjeti postupak procjene dvostruke značajnosti i primijeniti ga na vlastite organizacije

  • Shvatiti važnost angažmana dionika

  • Razviti jasan plan aktivnosti za definiranje materijalnih tema

  • Identificirati ključne ljude i procese za procjenu unutar svoje organizacije

  • Iskoristiti uvide kako biste poboljšali okvir za izvještavanje o održivosti

  • Produbiti razumijevanje svoje organizacije s gledišta učinaka, rizika i prilika, što može utjecati na dugoročnu strategiju organizacije

Our tutors

Amorella Horvat Topic je viša menadžerica za ESG usluge u PwC Hrvatska. Ima više od deset godina iskustva u savjetovanju o održivosti i društveno odgovornom poslovanju, s fokusom na provedbu strategije, EU taksonomiju, izvješćivanje o održivosti, UN SDGs, poznavanje međunarodnih standarda kao što su GRI za izvještavanje o održivosti i ISO standarda.

Amorella je magistrirala društveno odgovorno poslovanje s upravljanjem okolišem na Sveučilištu York i magistrirala europske i međunarodne studije na Europskom institutu, te diplomirala komunikologiju na Sveučilištu u Zagrebu.

Nataša Kos je menadžerica u ESG timu u PwC Hrvatska. Posljednjih deset godina radila je kao stručnjakinja za razvoj održivosti u industriji nafte i plina te farmaceutskoj industriji. Pritom je stekla iskustvo u implementaciji strategija održivog razvoja, akcijskih planova i ESG/nefinancijskog izvještavanja; u skladu s GRI, UN SDGs standardima.

Ima iskustvo u projektima uključivanja dionika i edukaciji unutarnjih i vanjskih dionika o održivosti. Također, stekla je i iskustvo rada u održivoj nabavi s naglaskom na implementaciji ESG kriterija u procesima nabave i kreiranju programa za procjenu održivosti dobavljača.

Nataša je magistrirala Ekoinženjerstvo na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu i magistrirala Održivi razvoj i međunarodne odnose na Visokoj školi za diplomaciju i međunarodne odnose u Zagrebu. Posjeduje GRI certifikat, kao i certifikat Sveučilišta Cambridge za održivi razvoj i kružno gospodarstvo.

Datum:

5. prosinca 2024., 9-15 sati CET

Mjesto:

PwC ured, Heinzelova 70/7. kat, Zagreb

Jezik:

hrvatski

Cijena:

EUR 150 + PDV (ručak uključen)

Stay connected:

Required fields are marked with an asterisk(*)

By submitting your email address, you acknowledge that you have read the Privacy Statement and that you consent to our processing data in accordance with the Privacy Statement (including international transfers). If you change your mind at any time about wishing to receive the information from us, you can send us an email message using the Contact Us page.

Contact us

Slaven Kartelo

Slaven Kartelo

Partner, PwC's Academy, PwC Croatia

Ana Jergovic

Ana Jergovic

PwC’s Academy Manager, PwC Croatia

Hide